Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014

ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας: Σχόλιο της ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας για την παρουσία του Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ημαθίας στο συλλαλητήριο ενάντια στον ΕΝΦΙΑ στη Βέροια



Συναδέλφισσες, -οι

Στο χθεσινό συλλαλητήριο ενάντια στον ΕΝΦΙΑ στη Βέροια συμμετείχε με ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ. και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ημαθίας. Μάλιστα το κάλεσμα για συμμετοχή που έστειλε στα σχολεία έκλεινε με τη φράση «Να μη λείψει κανείς από τη συγκέντρωση».

Το τραγελαφικό είναι πως εκείνοι που προέτρεπαν τους συναδέλφους να μην απουσιάσει κανείς, ΑΠΟΥΣΙΑΖΑΝ οι ίδιοι. Πιο συγκεκριμένα απουσίαζε σύσσωμη η φιλοκυβερνητική ΔΑΚΕ, δηλαδή ο Πρόεδρος, ο Αντιπρόεδρος και ο Ταμίας του συλλόγου μας!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Εκπαιδευτικοί Ριζοσπαστικής Αριστεράς

Τρίτη, 28 Οκτωβρίου 2014

ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας: Μια απαραίτητη απάντηση στη ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ Ημαθίας



Συναδέλφισσες, -οι

Με αφορμή την «απάντηση» των ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ προς την ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας θα θέλαμε να επισημάνουμε τα παρακάτω:

1. Οι ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ γνωρίζουν πολύ καλά ότι η οποιαδήποτε συνεργασία με το ΠΑΜΕ είναι αδύνατη, εφόσον το ΠΑΜΕ εμμένοντας στη λογική του απομονωτισμού και της «ιδεολογικής καθαρότητας» δεν συνεργάζεται με κανέναν σε συνδικαλιστικό και πολιτικό επίπεδο. Οπότε, ας μην επικαλούνται οι ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ τη δεδομένη άρνηση συνεργασίας του ΠΑΜΕ για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

2. Ενώ οι ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ συνεργάζονται με την ΕΡΑ σε διάφορα ΠΥΣΠΕ ανά την Ελλάδα και στην Κεντρική Μακεδονία ειδικότερα, ανακαλύπτουν στο δικό μας ΠΥΣΠΕ «λογικές ανάθεσης και συνδιαχείρισης!!!».

3. Στις 2 σελίδες της ανακοίνωσης-«απάντησής» τους δεν πήραμε ούτε εμείς ούτε οι εκπαιδευτικοί μια πειστική απάντηση γιατί αρνούνται τη συνεργασία στο ΠΥΣΠΕ Ημαθίας, ενώ οι ίδιοι ομολογούν ότι ΕΡΑ και ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ έχουν εδώ και χρόνια μια άριστη συνεργασία σε επίπεδο Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ημαθίας αλλά και στο μαζικό κίνημα.

4. Ευχόμαστε στις εκλογές της 5ης Νοεμβρίου να εκλεγεί αιρετός στο ΠΥΣΠΕ Ημαθίας ή από την ΕΡΑ ή από τις ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ. Εάν αυτό δεν συμβεί η ΕΥΘΥΝΗ δεν θα είναι δικιά μας.

Εκπαιδευτικοί Ριζοσπαστικής Αριστεράς

ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας: Με το ψηφοδέλτιο της ΕΡΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ στο ΠΥΣΠΕ Ημαθίας

Συνάδελφε/ισσα
Ο θεσμός των αιρετών στα Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΠΥΣΠΕ) είναι μία ιστορική  κατάκτηση των εργαζομένων (1928), ο οποίος μέσα από πολλές διακυμάνσεις κατάφερε να διατηρηθεί ως τις μέρες μας. Το νόημα της συμμετοχής των αιρετών έγκειται στη συμμετοχή των εκπροσώπων των εργαζομένων (εκπαιδευτικοί) στη συλλογική διοίκηση με στόχο την υπεράσπιση των εργασιακών δικαιωμάτων και τον έλεγχο των διοικητικών πράξεων της διορισμένης διοίκησης, δηλ. των εκπροσώπων του κράτους. Έτσι  θα έπρεπε να είναι. Είναι;
Η κυβέρνηση,  έχει κάθε λόγο να πετάξει έξω από τα Υπηρεσιακά Συμβούλια τους εκπροσώπους των εκπαιδευτικών, γι’ αυτό και λίγο - λίγο αφαιρεί αρμοδιότητες απ’ αυτά (το έχει πράξει, ήδη, στα Πειθαρχικά Συμβούλια και στις τοποθετήσεις αναπληρωτών). Απ’ την άλλη, οι κατά καιρούς αιρετοί εκπρόσωποί μας ενσωματώθηκαν στη λογική της διοίκησης και ούτε λίγο ούτε πολύ άσκησαν συνδιοίκηση δίχως να προστατέψουν τον κλάδο από τις αυθαιρεσίες της διοίκησης.  Ή, ακόμα χειρότερα, χρησιμοποίησαν τη θέση ως  ψηφοθηρικό μηχανισμό για τη διαιώνιση της προσωπικής τους συνδικαλιστικής καριέρας, σχεδόν μόνιμοι «εργατικοί εκπρόσωποι», συχνά συμπεριφερόμενοι ως «μεσίτες», πουλώντας «εξυπηρέτηση - διαμεσολάβηση».
Θα επαναφέρουμε τον έλεγχο της διοίκησης στο ΠΥΠΣΕ  Ημαθίας
Οι  Εκπαιδευτικοί Ριζοσπαστικής Αριστεράς και οι υποψήφιοι της, δεν υπόσχονται ρουσφέτια και βολέματα.  Ήμασταν και θα είμαστε απέναντι στην αντιεκπαιδευτική πολιτική  της κυβέρνησης, απέναντι στην αξιολόγηση-χειραγώγηση, για να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και για να κατοχυρώνουμε τις κατακτήσεις μας. ΔΕΝ αλλάζουμε, ΔΕΝ συναλλασσόμαστε, ΔΕΝ υποτασσόμαστε. Με σταθερό το αξιακό μας πλαίσιο αγωνιζόμαστε με πάθος πιο δυναμικά, πιο αποτελεσματικά.
Αντιστεκόμαστε σ’ όλους όσους διαδίδουν την αντίληψη ότι το σύστημα είναι ανίκητο, ανυπέρβλητο. Τον αιρετό δεν τον χαρίζουμε ούτε τον εκχωρούμε σε κανέναν. Ούτε στην εκάστοτε  πολιτική ηγεσία, ούτε στη διοίκηση που ταυτίζεται μαζί της, ούτε στις συμβιβασμένες και υποταγμένες συνδικαλιστικές ηγεσίες της ΔΑΚΕ και της ΔΗΣΥ (ΠΑΣΚ). Δεν αγνοούμε όμως την απέλπιδα προσπάθεια της κυβέρνησης και της διοίκησης να αβαντάρει τους γαλαζοπράσινους συνδικαλιστές στις εκλογές της 5ης Νοέμβρη. Με προφανή στόχο να κρατήσει όσες περισσότερες θέσεις κυβερνητικών αιρετών μπορέσει, ώστε τα Υπηρεσιακά Συμβούλια να στηρίξουν αποτελεσματικότερα το επόμενο διάστημα την πολιτική των περικοπών, της αξιολόγησης, των απολύσεων και της αποδόμησης της δημόσιας εκπαίδευσης.
Αντίσταση     Αγώνας     Ανατροπή
Συνάδελφε/ισσα
Οι  υπηρεσιακές εκλογές στις 5 Νοεμβρίου είναι μόνο ένας σταθμός στην ενωτική πορεία που πρέπει να βαδίσουμε όλοι μαζί. Στην κατεύθυνση αυτή κάναμε πρόταση  κοινής συνδικαλιστικής πορείας στις άλλες δυνάμεις της εκπαιδευτικής αριστεράς που δυστυχώς δε βρήκε ανταπόκριση.   Για μας απώτερος στόχος  ήταν και είναι  οι εσωτερικές ανατροπές στο συνδικαλιστικό κίνημα.  Ένα κίνημα που είναι ανάγκη να ξαναγεννηθεί από τις στάχτες του, γυρνώντας την πλάτη στους επαγγελματίες συνδικαλιστές, αναμορφώνοντας τις δομές του και τον τρόπο λειτουργίας που ως σήμερα γνωρίσαμε.
Σ’ αυτήν την πορεία καλείσαι κι εσύ να συμμετέχεις, ανεξάρτητα από τις ιδιαίτερες ιδεολογικές ή πολιτικές πεποιθήσεις σου. Μοναδική κόκκινη γραμμή είναι η αντίθεση στις μνημονιακές πολιτικές και στο φασισμό. Με αυτή την αφετηρία μπορούμε πραγματικά να συναντηθούμε στο ξέφωτο των αγώνων που φέρνουν ελπίδα και προοπτική για ολόκληρο το εργατικό/λαϊκό κίνημα.
Το μέλλον δεν μπορεί να περιμένει. Και το μέλλον είμαστε όλοι εμείς οι αγωνιστές/στριες της βάσης, οι μαχόμενοι εκπαιδευτικοί μέσα στη σχολική τάξη, οι μαθητές μας και οι μαθήτριές μας που διψάνε για ζωή σε μια άνυδρη χώρα.
Θέλουμε αιρετούς που δεσμεύονται:
·     Για τη διαφάνεια στη λειτουργία του ΠΥΣΠΕ, την κατάργηση του απορρήτου των συνεδριάσεών του με την έκδοση δελτίου τύπου του αιρετού μας μετά από κάθε συνεδρίαση με δημοσιοποίηση των αποφάσεων αλλά και της ψήφου του σ’ αυτές.
·     Για τη θεσμοθέτηση λογοδοσίας και ελέγχου των αιρετών στις Γενικές Συνελεύσεις όλων των Συλλόγων του ΠΥΣΠΕ.
·     Για τη δυνατότητα ανάκλησης της εκπροσώπησης του αιρετού που αποδεδειγμένα αντιστρατεύεται τις συλλογικές αποφάσεις των συλλόγων της περιοχής και του κλάδου.
·     Για τη θεσμοθέτηση συγκεκριμένων κι αντικειμενικών κριτηρίων επιλογής για τις μετακινήσεις (αποσπάσεις, τοποθετήσεις αναπληρωτών, κ.λπ.) και τις παντός είδους υπηρεσιακές μεταβολές.
·     Για τη θέσπιση δευτεροβάθμιου οργάνου κρίσης των παντός είδους ενστάσεων κατά των αποφάσεων του ΠΥΣΠΕ. Για να μην ωθούμαστε στα διοικητικά δικαστήρια να βρούμε το δίκιο μας.
·     Για την υπαγωγή όλων των θεμάτων όλων των εκπαιδευτικών της Π.Ε. κι όχι μόνο των μονίμων στις αρμοδιότητες του ΠΥΣΠΕ (αναπληρωτών, ωρομισθίων). 
·    Για να μπλοκάρουν κάθε διαδικασία αξιολόγησης και να μη συμμετέχουν σε αυτή ως αξιολογητές ή αξιολογούμενοι.
Στις 5 του Νοέμβρη

Ø   EΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ τις δυνάμεις της ΕΡΑ κάνοντας την ΑΝΑΤΡΟΠΗ στο ΠΥΣΠΕ
Ø   ΣΠΑΜΕ το φόβο με ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ, επαναφέροντας το ΧΑΜΟΓΕΛΟ και την ΕΛΠΙΔΑ, οικοδομώντας σχέση ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ σε ένα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ για όλους τους εκπαιδευτικούς, όλους τους μαθητές, όλη τη γνώση. 


 
Στο ΠΥΣΠΕ Ημαθίας στηρίζουμε το ψηφοδέλτιο

ΕΡΑ – Εκπαιδευτικοί Ριζοσπαστικής Αριστεράς
Στο ΑΠΥΣΠΕ και ΚΥΣΠΕ στηρίζουμε το ψηφοδέλτιο
ΕΝΩΤΙΚΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ
 
Εκπαιδευτικοί Ριζοσπαστικής Αριστεράς
 

Κυριακή, 26 Οκτωβρίου 2014

ΕΡΑ Π.Ε. Ημαθίας: Δήλωση των υποψηφίων της «ΕΝΩΤΙΚΗΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ» για την αξιολόγηση.



ΔΗΛΩΣΗ
ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΤΗΣ
« ΕΝΩΤΙΚΗΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ »
 ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 5ης Νοέμβρη για τα Υ.Σ
(ΚΥΣΠΕ -ΠΥΣΠΕ - ΑΠΥΣΠΕ)


« Υπερασπίζουμε τις συλλογικές μας δεσμεύσεις:
Δεν αξιολογούμε, δεν αξιολογούμαστε!
Η αξιολόγηση δε θα περάσει! »

Η αξιολόγηση στην εκπαίδευση αποτελεί κεντρικό μηχανισμό, αλλά και στρατηγικό εργαλείο  για την εγκατάλειψη της Δημόσιας Δωρεάν Παιδείας, την κατάργηση της μονιμότητας, την κατασυκοφάντηση και την υποταγή των εκπαιδευτικών με τη διασπορά του φόβου σε κάθε σχολείο.  Αν εφαρμοστεί, θα προκύψουν σχολεία πολλών ταχυτήτων, ταξικά προσδιορισμένα, υποταγμένα στις επιταγές και τις ανάγκες της αγοράς.
Ο αγώνας ενάντια στην αξιολόγηση, στον οποίο η μαχόμενη εκπαίδευση  έδωσε  δυναμικό  «παρών» όλη την προηγούμενη χρονιά, βρίσκεται σε εξέλιξη. Το ΥΠΑΙΘ κάτω από αυτήν την αντίσταση υποχρεώθηκε σε κινήσεις παρωδία και σε πολλές περιπτώσεις το σχέδιό του κατέληξε μια καρικατούρα του αρχικού. Σημαντικοί σταθμοί σ’ αυτή τη μάχη ήταν ο όγκος των υπογραφών εναντίωσης στην αξιολόγηση, οι αποφάσεις των συλλόγων διδασκόντων περί μη εθελοντικής συγκρότησης των ομάδων εργασίας και τα μαζικά μπλόκα  στα σεμινάρια  επιμόρφωσης των συμβούλων και των διευθυντών.
Ηττημένη χρονικά, η κυβέρνηση   αντεπιτίθεται, ξεκινώντας από τώρα, για να ολοκληρώσει μέσα στο 2014: την αξιολόγηση των διευθυντών των σχολείων, το στήσιμο σε κάθε ΠΥΣΠΕ 5μελών επιτροπών εξωτερικών αξιολογητών, τη δρομολόγηση της αυτοαξιολόγησης του σχολείου και την εκ νέου κλήση σε εξ αποστάσεως επιμόρφωση διευθυντών που αρνήθηκαν τη συμμετοχή τους το καλοκαίρι. Και όλα αυτά, ώστε το 2015 να υλοποιήσει το στόχο της, που είναι η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και η επιλογή νέων στελεχών εκπαίδευσης  που θα είναι έτοιμα να αξιολογήσουν και να χειραγωγήσουν.
Όλα δείχνουν πως η  επίθεση θα οξύνεται, εάν η δράση μας δε συνδεθεί με την ανάγκη μιας πιο συνολικής αντιπαράθεσης με την κυβερνητική πολιτική Οι υποψήφιοι στις εκλογές των Υ.Σ του ενωτικού μετώπου « ΕΝΩΤΙΚΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ» δηλώνουμε ότι σε αυτή την προοπτική, θα συνεχίσουμε να μπλοκάρουμε  μαζικά όλα τα μονοπάτια που οδηγούν στην εφαρμογή της αξιολόγησης, στηρίζοντας τις συλλογικές αποφάσεις για αντίσταση, ανυπακοή, απεργία-αποχή. Η μάχη ενάντια στην αξιολόγηση θα είναι νικηφόρα για τον κόσμο της μαχόμενης εκπαίδευσης με τη συγκρότηση ενός ευρύτερου μετώπου αντίστασης μέσα και έξω από τα σχολεία, που θα προάγει όλα τα αγωνιστικά επεισόδια της προηγούμενης περιόδου σε ένα ρεύμα ρήξης και ανατροπής. Σε αυτούς τους δρόμους του αγώνα για τη σύγκρουση και την ανατροπή της αντιεκπαιδευτικής  λαίλαπας και της κυβέρνησης που την υλοποιεί, οι δυνάμεις της μαχόμενης εκπαίδευση δε θα επιτρέψεουν σε κανέναν μηχανισμό, σε κανέναν αξιολογητή να οργανώνει απρόσκοπτα τη «σφαγή των αμνών» και να ανοίξει την κερκόπορτα της ομηρίας, του τρόμου και των απολύσεων. Έτσι, ενωμένα και δυναμικά, θα μας  βρίσκουν διαρκώς μπροστά τους. Μαζικά, θαρρετά, αποφασιστικά, υπερασπίζουμε τις συλλογικές μας δεσμεύσεις: «Δεν αξιολογούμε, δεν αξιολογούμαστε! Η αξιολόγηση δε θα περάσει!»

Οι υποψήφιοι
 της ΕΝΩΤΙΚΗΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ

1.             Ανδρεόπουλος     Ασημάκης (Μάκης)       Αν. Αττικής
2.             Αγγελόπουλος     Παναγιώτης         Γ' Αθήνας
3.             Αθανασόπουλος   Γεώργιος    Δ' Αθήνας
4.             Αλεξανδρίδης      Γεώργιος    Γ' Αθήνας
5.             Αλεξόπουλος       Κωνσταντίνος      Γ' Αθήνας
6.             Αναστασιάδης      Χρήστος     Β' Θεσσαλονίκης
7.             Ανδρώνης   Κωνσταντίνος      Γ' Αθήνας
8.             Αντωνιάδου           Κυράνα    Α' Θεσσαλονίκης
9.             Αντωνίου    Κωνσταντίνος      Ηλείας
10.             Αντωνόπουλος    Απόστολος          Β' Αθήνας
11.             Αντωνόπουλος    Γεώργιος    Γ' Αθήνας
12.             Αντωνοπούλου    Αναστασία  Ζακύνθου
13.             Αποστόλου    Νικόλαος Πειραιά
14.             Αρβανίτης     Αναστάσιος      Εύβοιας
15.             Αρβανίτης    Βασίλειος  Πειραιά
16.             Αργύρη      Ευαγγελούλα       Λευκάδας
17.             Αργυρόπουλος    Δημήτριος  Α΄ Αθηνών
18.             Βαγενά       Αλεξάνδρα  Β' Αθήνας
19.             Βάθη Φωτεινή     Α΄ Αθηνών
20.             Βαλουξής   Χρήστος     Αχαϊας
21.             Βαλτά  Αμαλία     Α' Αθήνας
22.             Βαρδάκη    Γεωργία     Ηρακλείου
23.             Βασιλόπουλος     Μιλτιάδης   Α΄ Αθηνών
24.             Βασιλοπούλου     Βικτωρία    Ηλείας
25.             Βεκρή Αργυρώ (Ηρώ)   Πειραιά
26.             Βενέτη Ζωή        Γ' Αθήνας
27.             Βενέτη Χριστίνα   Γ' Αθήνας
28.             Βεντούρη   Ζαμπέτα     Α΄ Πειραιά
29.             Βεργιόγλου Επαμεινώνδας     Φθιώτιδας
30.             Βλαχόπουλος Σπυρίδων         Κέρκυρας
31.             Βλάχος Πέτρος    Πειραιά
32.             Βόλτσης     Σωκράτης   Πέλλας
33.             Βρεττού     Αγγελική     Πρέβεζας
34.             Γαλάνης     Γρηγόριος  Γ' Αθήνας
35.             Γεννάδιος   Γεώργιος    Κυκλάδων
36.             Γεωργάκης Νικόλαος    Λάρισας
37.             Γεωργιάδη  Σοφία         Σάμου
38.             Γεωργίου    Λαμπρινή (Λίντα) Πειραιά
39.             Γιαννακίδου         Χαρίκλεια    Ξάνθης
40.             Γιαννόπουλος      Θεόδωρος  Ηλείας
41.             Γκάτζογλου Μελπομένη Ροδόπης
42.             Γκιούρης    Σωτήριος    Καρδίτσας
43.             Γκόνης       Ιωάννης     Δ' Αθήνας
44.             Γκότζος      Παύλος      Α΄ Αθηνών
45.             Γκουγκούδης       Ιωάννης     Έδεσσα
46.             Γούλα        Μαρία        Καρδίτσας
47.             Γούσιας      Δαμιανός    Δ' Αθήνας
48.             Δαλακούρας        Κωνσταντίνος      Α' Θεσσαλονίκης
49.             Δασκαλάκη          Μαριάνθη            Ανατ. Αττικής
50.             Δελαβέκουρα      Χρυσούλα   Α' Αθήνας
51.             Δελαπόρτας        Σταύρος     Λευκάδας
52.             Δεληγιάννης        Δημήτριος  Β' Θεσσαλονίκης
53.             Δεμερτζή    Μαρία        Πειραιά
54.             Δουνιάς      Ιωάννης     Α' Θεσσαλονίκης
55.             Δρόσος      Γεώργιος    Α΄ Θεσσαλονίκης
56.             Εμμανουηλίδου   Σταματίνα(Μάτα) Β' Αθήνας
57.             Ευθυμίου   Λεωνίδας    Ιωάννινα
58.             Ζερβού      Μαγδαληνή Γ' Αθήνας
59.             Ζήνδρος     Βασίλειος    Ιωαννίνων
60.             Ζήσης        Νικόλαος    Α' Αθήνας
61.             Ηλιάδης      Αιμίλιος      Ημαθίας
62.             Θαλασσινού        Αλεξάνδρα  Ευβοίας
63.             Θαλασσινού        Μαρία        Γ' Αθήνας
64.             Θανόπουλος        Γεώργιος    Δυτ. Αττικής
65.             Θανόπουλος        Ιωάννης     Δ' Αθήνας
66.             Θεοδοσίου Ιωάννης     Γ' Αθήνας
67.             Θεοδώρου Ευαγγελία   Πιερίας
68.             Θεοφιλάτου        Αγγελική     Αιτωλοακαρνανίας
69.             Καβαδάκης Εμμανουήλ Δωδεκανήσου
70.             Καζάντη     Μαρία        Α' Αθήνας
71.             Καινούργιος  Ευάγγελος        Πρέβεζας
72.             Καλαμπόκης   Παύλος   Λέσβου
73.             Καλαρχάκη Βασιλεία     Δυτικής Αττικής
74.             Καλαφέρη  Μαγδαληνή Εύβοιας
75.             Καλδάνης   Φίλιππος     Αιτωλοακαρνανίας
76.             Καλομπρατσίδης  Γεώργιος    Έβρου
77.             Καλτσούνης  Θεόδωρος        Πειραιά
78.             Καμνέλλη   Μαρία        Λέσβου
79.             Καμπούρης Δημήτριος  Α' Θεσσαλονίκης
80.             Κανέλλια    Πετρούλα   Α΄ Αθηνών
81.             Καπνουτζή Άννα  Πειραιά
82.             Καππές       Νικόλαος    Αιτωλοακαρνανίας
83.             Καπράνας   Ζήσης        Γ' Αθήνας
84.             Καραθανάση Άννα        Λέσβου
85.             Καραϊσκάκης       Ευάγγελος  Πειραιά
86.             Καρακαλπάκης-Καρράς Κωνσταντίνος      Α' Αθήνας
87.             Καραμουσουλής  Γεώργιος    Δ' Αθήνας
88.             Καραντζή   Σταματική (Μαριτίνα)   Πειραιά
89.             Καρβούνης Δημήτριος  Δράμας
90.             Καρλάφτης Βασίλειος    Α' Αθήνας
91.             Κατσικάτσος        Δημήτριος  Αν. Αττικής
92.             Κατσούρα  Ελένη         Γ' Αθήνας
93.             Κέντρος     Γεώργιος    Δ' Αθήνας
94.             Κεσίδης      Αναστάσιος Κιλκίς
95.             Κεσόγλου   Μιχαήλ       Καβάλας
96.             Κεφαλά      Δήμητρα    Λευκάδας
97.             Κικίδου       Δροσιά       Γ' Αθήνας
98.             Κιρμινιώτη  Ευαγγελία   Ημαθίας
99.             Κλεισούρας Αριστείδης Δυτικής Αττικής
100.          Κοκκινομηλιώτης Γεώργιος   Β' Αθήνας
101.          Κόκκοτα     Ναυσικά     Γ' Αθήνας
102.          Κολίνη        Καλλιόπη    Πέλλας
103.          Κολιοβέτα  Κωνσταντίνα       Α' Αθήνας
104.          Κόλλιας      Χρήστος     Αργολίδας
105.          Κοσμόπουλος      Βασίλειος    Γ' Αθήνας
106.          Κουλούρα  Αντωνία     Δωδεκάνησα
107.          Κουντούρης        Γεώργιος    Ηρακλείου
108.          Κουρκούνης        Χρήστος     Δ' Αθήνας
109.          Κουρουζίδης       Θεοχάρης   Ημαθίας
110.          Κουρσάρης Αντώνιος    Κερκυρας
111.          Κουταλοπούλου  Ελένη         Α' Θεσσαλονίκης
112.          Κουτρούμπας      Νικόλαος    Γ' Αθήνας
113.          Κούτσιανου         Στεργιανή   Α΄ Θεσσαλονίκης
114.          Κουτσογιαννάκη Αγγελική     Δ' Αθήνας
115.          Κρατημένος        Δημήτριος  Πειραιά
116.          Κυμηνάς     Ανδρέας     Α' Θεσσαλονίκης
117.          Κυριακόγλου       Ευαγγελία   Καβάλας
118.          Κωνσταντόπουλος        Περικλής    Δυτ. Αττικής
119.          Κωτίνας      Δημήτριος  Φωκίδας
120.          Λάζος         Φώτιος       Καβάλας
121.          Λασκαρίδου        Ειρήνη       Δ' Αθήνας
122.          Λαχουρή    Κωνσταντίνα       Λέσβου
123.          Λέκκας       Δημήτριος  Αργολίδας
124.          Λέων          Ζέτα  Δ΄Αθήνας
125.          Λιάτσου     Χριστοφορούλα   Αιτωλοακαρνανίας
126.          Λίπκοβιτς    Μαρία        Δ' Αθήνας
127.          Λυμπερόπουλος  Θεόδωρος  Γ' Αθήνας
128.          Μάγγου      Βαρβάρα    Άρτας
129.          Μαγκούτη  Ζωή  Γ' Αθήνας
130.          Μαϊστρέλλη         Παναγιώτα Α΄Λέσβου
131.          Μανδώρας  Δημήτριος  Χαλκιδικής
132.          Μανιάτης    Παναγιώτης         Α΄ Αθηνών
133.          Μανίκας      Γεώργιος    Φθιώτιδας
134.          Μάνταλος   Αθανάσιος  Καρδίτσας
135.          Μαντζαβράκου    Ανθή Δ' Αθήνας
136.          Μαντουδάκης      Εμμανουήλ Α΄ Πειραιά
137.          Μανώλης-Πατσούρης   Γεώργιος    Δ' Αθήνας
138.          Μαρκόπουλος      Ηλίας Α΄ Αθηνών
139.          Μαρμάρου Δωροθέα    Λέσβου
140.          Μαυραπίδης  Παρασκευάς (Πάρης) Λέσβου
141.          Μαυρογένη   Σουζάνα   Έβρου
142.          Μαυρομάτη           Μαρία      Β΄ Θεσσαλονίκης
143.          Μαχαίρα     Αναστασία  Α΄ Αθηνών
144.          Μεντεσίδης Θεόφιλος    Γ' Αθήνας
145.          Μήλιος       Αγησίλαος  Κιλκίς
146.          Μηλιώνη     Δέσποινα    Γ' Αθήνας
147.          Μίτσης       Σπυρίδων   Α' Αθήνας
148.          Μιχαλακόπουλος  Παναγιώτης         Μεσσηνίας
149.          Μοσχονά    Χρυσούλα   Πειραιά
150.          Μοσχόπουλος      Νικόλαος    Β΄ Θεσσαλονίκης
151.          Μουστάκας-Βρεττός     Θεόφιλος    Γ' Αθήνας
152.          Μπαγιόκας  Γρηγόριος  Πειραιά
153.          Μπάδας      Ανδρέας     Αιτωλοακαρνανίας
154.          Μπακατσής Κωνσταντίνος      Β' Θεσσαλονίκης
155.          Μπαλαμάτσια      Μαρίνα       Ιωαννίνων
156.          Μπαλτάς    Θεόδωρος  Β' Θεσσαλονίκης
157.          Μπαλωμένου       Πολυκρήτη Αιτωλοακαρνανίας
158.          Μπαντίδου Ευαγγελία   Α΄ Αθηνών
159.          Μπασλή      Μαριάνθη   Β' Θεσσαλονίκης
160.          Μπεκυρά    Ιωάννα       Αρκαδίας
161.          Μπέσσας    Ανδρέας     Α' Αθήνας
162.          Μπιλάλη     Σοφία         Χίου
163.          Μπλατσούκα       Ευαγγελία   Δ' Αθήνας
164.          Μπούκικας  Κωνσταντίνος      Σερρών
165.          Μπουργάνης  Γεώργιος Τρικάλων
166.          Μυρογιάννη  Πελαγία (Πέλα) Λέσβου
167.          Μυρογιάννης       Ιωάννης     Λέσβου
168.          Μωραΐτη    Ελένη         Δ' Αθήνας
169.          Νάνη Κωνσταντινιά      Τρικάλων
170.          Νέζη  Γεωργία     Πειραιά
171.          Νίκας Λεωνίδας    Πειραιά
172.          Νικολάου    Αλεξάνδρα  Γ' Αθήνας
173.          Νικολάου    Ηλίας Πειραιά
174.          Νικολάου    Κοσμάς      Γ' Αθήνας
175.          Νικολουδάκος      Ευάγγελος  Γ' Αθήνας
176.          Νταγιάντας Χρήστος     Αιτωλοακαρνανίας
177.          Ντελής Αντώνιος Πειραιά
178.          Ντέρη  Στυλιανή  Α΄ Αθηνών
179.          Ντινοπούλου  Βαρβάρα (Βέρα)       Α΄ Αθηνών
180.          Ντόβα  Άνζυ        Α΄ Αθηνών
181.          Οικονόμου  Βασίλειος    Β' Αθήνας
182.          Οικονόμου  Μιλτιάδης   Β' Θεσσαλονίκης
183.          Οικονόμου Σωτηρία     Α΄ Αθηνών
184.          Ορδόλης    Ιωάννης     Γ' Αθήνας
185.          Παβέλης     Αθανάσιος  Α΄ Αθηνών
186.          Παβέλης     Παναγιώτης         Πέλλας
187.          Παζάλος     Γεώργιος    Α΄ Αθηνών
188.          Παναγάκη  Μαριαλένα  Κυκλάδων
189.          Παναγιωτακόπουλος     Δημήτριος  Δυτ. Αττικής
190.          Πανάγου    Αθανάσιος  Φωκίδας
191.          Παντάζου   Δήμητρα    Α΄ Αθηνών
192.          Παντούσης Παντούσης Ανατ.  Αττικής
193.          Παξινός      Θρασύβουλος      Α' Αθήνας
194.          Παπαβασιλείου    Πολυξένη   Α' Αθήνας
195.          Παπαγεωργίου    Αναστάσιος Α' Αθήνας
196.          Παπαγιάννης       Κωνσταντίνος      Ιωάννινα
197.          Παπαγρηγορίου   Ιωάννης     Β' Θεσσαλονίκης
198.          Παπαδάτος Παναγιώτης         Πρέβεζας
199.          Παπαδομανωλάκη        Μαρίνα       Α΄ Αθηνών
200.          Παπαδόπουλος    Ανδρέας     Λευκάδας
201.          Παπαδοπούλου   Δέσποινα   Γιαννιτσά
202.          Παπαδοπούλου   Ελένη         Α΄ Αθηνών
203.          Παπαϊωάννου      Θεοφάνης  Δ' Αθήνας
204.          Παπαμανώλης     Δημήτριος  Κορινθίας
205.          Παπανδρικόπουλος       Ανδρέας     Γ' Αθήνας
206.          Παπανίκος Γεώργιος     Κυκλάδων
207.          Παππάς      Κωνσταντίνος      Άρτας
208.          Παππάς      Χρήστος     Άρτας
209.          Παρασκευοπούλου       Μαρία        Πειραιά
210.          Παρίσης     Ιωάννης     Πέλλας
211.          Πατσού      Αλίκη Α' Αθήνας
212.          Παυλίδης    Παΐσης       Α΄ Θεσσαλονίκης
213.          Παύλος      Γρηγόριος  Β΄ Θεσσαλονίκης
214.          Πετμεζάς    Παναγιώτης         Α΄Αθήνας
215.          Πετρόπουλος      Ιωάννης     Πέλλας
216.          Πετρόπουλος      Παναγιώτης         Αριδαία
217.          Πετροπούλου-Στεφανάκου    Ελένη         Δυτικής Αττικής
218.          Πέτρου      Νικολέτα    Αν. Αττικής
219.          Πηγαδάς    Σωτήριος    Β' Θεσσαλονίκης
220.          Πιλάλης      Χρήστος     Δ' Αθήνας
221.          Πισκιούλης Μιχαήλ       Σερρών
222.          Πλούσκας   Κωνσταντίνος      Φλώρινας
223.          Πολίτης      Γεώργιος    Γ' Αθήνας
224.          Πουλιάνος  Σπυρίδων   Άρτας
225.          Πριμηκύρης         Δημήτριος  Αν. Αττικής
226.          Πριονάς      Ανδρέας     Πειραιά
227.          Ραμαροσόν Λουί-Χάρης Ηλείας
228.          Ράντου       Όλγα Α΄ Πειραιά
229.          Ραυτοπούλου      Αναστασία  Αρκαδίας
230.          Ρεμπατσιός Αριστείδης  Πιερίας
231.          Ρήγας         Ιωάννης     Β' Θεσσαλονίκης
232.          Ρήγας         Παναγιώτης         Γ' Αθήνας
233.          Ριζούλης     Ανδρέας     Αχαΐας
234.          Ρουσιάκης  Αχιλλέας     Α' Αθήνας
235.          Ρώσσος      Πέτρος       Πρέβεζας
236.          Σακαρέλης  Δονάτος     Θεσπρωτίας
237.          Σακελλαρίου        Γεώργιος    Καρδίτσας
238.          Σαμακωβίδης       Δημήτριος  Ξάνθης
239.          Σαράντου   Αναστάσιος Γ' Αθήνας
240.          Σάρρος      Κωνσταντίνος      Ρεθύμνου
241.          Σιαφλιάνης Δημήτριος  Αν. Αττικής
242.          Σιδέρη       Αικατερίνη  Α' Θεσσαλονίκης
243.          Σιψάς Παναγιώτης         Πειραιά
244.          Σιώχος       Ορέστης     Γ' Αθήνας
245.          Σκαρτσίλας Σωτήριος    Α΄ Αθηνών
246.          Σκοκάκης    Αντώνιος    Ηρακλείου
247.          Σούρλας     Απόστολος Α' Αθήνας
248.          Σπανοπούλου      Ελένη         Α' Θεσσαλονίκης
249.          Σταθάτου   Ανδρομάχη Άρτας
250.          Σταμελάκη  Ευαγγελία   Χανίων
251.          Στάμος       Αδάμ Γ' Αθήνας
252.          Σταμούλου Παναγιώτα Β' Αθήνας
253.          Σταράκης   Ιωάννης     Α΄ Αθηνών
254.          Σταυριανός Αντώνης     Κυκλάδων
255.          Στεφανάκης        Δημήτριος  Πειραιά
256.          Στεφάνου   Χρύσα        Α΄ Αθηνών
257.          Στεφάτου   Ρεγγίνα      Γ' Αθήνας
258.          Στέφος       Ιωάννης     Ιωαννίνων
259.          Συμεωνίδης Ιωάννης    Δυτικής Αττικής
260.          Συμεωνίδης Κωνσταντίνος     Κυκλάδων
261.          Συρανίδης  Νικόλαος    Α' Θεσσαλονίκης
262.          Σύριγγα-Μανώλη Πολυξένη      Δ' Αθήνας
263.          Ταβελλάρη Σοφία         Α' Θεσσαλονίκης
264.          Τερζάκης    Γεώργιος    Ηρακλείου
265.          Τερλεπάνης         Κωνσταντίνος      Ηλείας
266.          Τζαχρήστας         Δημήτριος  Ιωαννίνων
267.          Τζίμας        Γεώργιος    Γ' Αθήνας
268.          Τζιμούλη    Ελένη         Δυτικής Αττικής
269.          Τζούμα       Ευαγγελία   Πειραιά
270.          Τζούτζιος   Κωνσταντίνος      Αχαϊας
271.          Τηλιακού    Άννα  Πειραιά
272.          Τιγκλιανίδου        Σοφία         Α΄ Αθηνών
273.          Τίτα   Θεοδώρα(Δώρα) Πειραιά
274.          Τολίκα        Αικατερίνη-Μαρίνα       Γ' Αθήνας
275.          Τραμπάκουλος    Ηλίας Βοιωτίας
276.          Τσακμακάς Βασίλειος    Α' Θεσσαλονίκης
277.          Τσαμπαλίκας       Μιχαήλ       Ανατ. Αττικής
278.          Τσιαμήτρου-Τσαμήτρου        Ιφιγένεια    Σάμου
279.          Τσιαντή      Κωνσταντίνα       Α' Αθήνας
280.          Τσιγκούνης Ιωάννης  Δ΄Αθήνας
281.          Τσίτος  Θωμάς     Α' Αθήνας
282.          Τσόγκας     Κωνσταντίνος      Πρέβεζας
283.          Τσουλφάς   Θεόδωρος  Πειραιά
284.          Τσουμάνας Ναούμ (Μάκης)   Α' Θεσσαλονίκης
285.          Τσουμπακόπουλος       Ιωάννης     Γ' Αθήνας
286.          Τσουπαροπούλου         Αντωνία     Καρδίτσας
287.          Τσώνη        Χαρίκλεια    Δ΄Αθήνας
288.          Φιλιππούσης        Ματθαίος   Πρέβεζας
289.          Φούκα        Αριστέα      Λάρισας
290.          Χαλαϊτζίδου Θεοδοσία (Γνωσούλα) Πιερίας
291.          Χαλβατζής  Γεώργιος    Κοζάνης
292.          Χαλίδας      Άγγελος      Γ' Αθήνας
293.          Χατζηζαμάνη       Σοφία         Α΄ Θεσσαλονίκης
294.          Χατζηθεοδώρου  Γεώργιος    Ξάνθης
295.          Χατζηθωμάς        Ευάγγελος  Λέσβου
296.          Χατζηπαναγιώτου Εμμανουήλ         Χανίων
297.          Χατζησάββας       Παναγιώτης         Ημαθίας
298.          Χατζηφωτιάδης   Κωνσταντίνος      Καστοριάς
299.          Χιώνη         Αθηνά        Ζακύνθου
300.          Χιώνη         Μαρνέτα (Νέτα)  Α΄ Αθηνών
301.          Χιωτέλλη    Εριφύλη     Λέσβου
302.          Χιώτη         Βασιλική(Βάσια)   Δ΄Αθήνας
303.          Χουλιάρας Βασίλειος Αιτωλοακαρνανίας
304.          Χούντα       Ιωάννα       Δράμας
305.          Χριστάκη    Βασιλική     Αιτωλοακαρνανίας
306.          Χριστοδουλοπούλου  Ευθυμία        Αχαΐας
307.          Χρυσανθακόπουλος      Ανδρέας     Μεσσηνίας
308.          Ψυχογυιού    Βασιλική Λακωνίας